V této době, kdy sklízíme svoji úrodu nebo nakupujeme krásnou, voňavou a čerstvou zeleninu a ovoce od farmářů, pravidelně každý rok vyrábím svůj zeleninový bujón. Přemýšlela jsem, jak ho vlastně nazvat, protože bujón je většinou vývar k ochucení pokrmů a tenhle recept sice je na ochucení pokrmů, ale není to vývar. Kamarádka, od které recept mám, ho nazývá prostě „slaná zelenina„.

Od té doby, co jsem recept získala, jsem tuhle slanou zeleninu s úspěchem použila při mnoha příležitostech. Dá se použít na ochucení polévek, omáček i pod maso.

Množství surovin, které uvádím, mi bohatě vystačí na celý rok i k podarování. Z dané dávky přibližně získám 9 velkých sklenic lahodného ochucovadla. Doporučuji vám udělat několik malých skleniček, abyste mohli podarovat ty, které tato dobrota zaujme.

 

Suroviny:

90 dkg mrkve
40 dkg cibule
60 dkg petržele
10 dkg petrželové natě
60 dkg celeru
10 dkg celerové natě
50 dkg kedlubny
90 dkg kapusty
6 dkg česneku
50 dkg másla
1 kg soli

Zeleninu nastrouhám nebo nakrájím na malé kousky, pořádně promíchám ve větší nádobě a rozdělím na dva stejné díly.  Do 4l hrnce dám rozpustit jedno nakrájené máslo (250 g) a na něm jeden díl směsi 10 minut podusím. Pak přidám sůl, nechám ji rozpustit a plním do sklenic, které otočím dnem vzhůru. Totéž udělám s druhým dílem, podusím jej na druhé kostce másla a na konci přidám 1/2 kg soli.  Tuto směs není třeba zavařovat, sůl tu působí i jako konzervant.

Možná vás napadne, tolik soli? Ano, zelenina v pokrmu nahrazuje ochucovadlo a zároveň jídlo osolí. Proto ji přidávám do pokrmu jako první a pak podle potřeby dosoluji. Do polévky pro 4 osoby dávám přibližně 1 polévkovou lžíci. Přidejte ji třeba do dýňové polévky a ucítíte ten zázračný rozdíl, jak promění relativně nudnou polévku na skvost.

U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…