Můj příběh

Baví mě inspirovat lidi a dávat jim snadné a fungující návody na výrobu kosmetiky a drogerie, díky kterým mají radost ze zdravé péče o sebe i domácnost, mám totiž dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou.

Vděčnost za cestu k netoxickému domovu

Kdykoli pečuji o své tělo svými domácími výrobky, mám radost a jsem vděčná, že jsem se na cestu vlastní výroby zdravých věcí pro sebe a svou rodinu před lety vydala. Celá moje rodina má citlivou pokožku, náchylnou k narušení. Proto si velmi hlídáme, čím se myjeme, mažeme, a v čem pereme. Díky mému netoxickému přístupu se mi daří ji udržet v dobrém stavu.

Ovšem ještě teď si pamatuju, jaké byly moje začátky, a nebyly zdaleka lehké!

Už od dospívání jsem se zajímala o to, co jím, i co si mažu na tělo, a snažila se co nejméně škodit sobě i přírodě. Zajímá mě totiž, čím ovlivňuji kvalitu svého života.

Když se narodila dcera, začala jsem se o tyto věci zajímat ještě více. Ovšem byla jsem často nešťastná a zoufalá z kvality krémů, mýdel i pracích prostředků, buď byly plné nevhodných látek jako konzervanty, ropné produkty, nebo prostě nefungovaly, jak bych potřebovala. Buď to byl náběh na ekzém, málo promazaná pokožka nebo moc voňavé prádlo pro to citlivé miminko...

Snad toho proboha nechci tolik? Chci jen neškodit tomu našemu drobečkovi!

Zjistila jsem, že jsou v podstatě jen dvě varianty kupovaných výrobků:

 • Běžné, konvenční, které nemusí být vždy bezpečné a zdravé
 • Bio/eko, které jsou často drahé

Ani jedna z těchto možností mě neuspokojovala, chtěla jsem pro sebe a své nejbližší to nejlepší, nejzdravější a taky nepředražené.

Vlastní studium

Jednou mě napadlo vyrábět si tyhle věci sama doma. V podstatě mě k tomu dovedla kamarádka, která mi nadšeně vyprávěla o svém pracím gelu, darovala mi 10l kyblík a postavila před hotovou věc - prostě si ho udělej sama! Gel se mi podle jejího receptu povedl a já jsem začala hledat recepty na další prostředky.

Vždyť je všude tolik receptů, to musím zvládnout.

Začala jsem studovat různé recepty, návody postupy, zejména v angličtině a pak i v češtině. A opět jsem byla rozladěná a zmatená. Našla jsem sice plno receptů, ale většina z nich mi nevyhovovala. Buď obsahovaly pro mě nevhodné přísady, plno (zbytečných) surovin nebo se jim prostě nedalo věřit, že fungují.

Nechtělo se mi riskovat, že budu mít špatně vyprané prádlo, že se mi dcera osype z mého (nekvalitního) krému, nebo že můj deodorant nebude fungovat. Jako matka na mateřské jsem měla málo času i financí na nějaké náročnější pokusy. Prostě jsem chtěla spolehlivé, fungující a bezpečné recepty.

Po dalším zkoumání jsem pochopila, že se bez své  vlastní snahy neobejdu, že mi nikdo nic takového na zlatém podnose nenabídne.

Začala jsem tedy studovat princip praní, prací prostředky, jejich složení, ne nadarmo mi na střední škole říkali chemická kapacita, i když jsem pak vystudovala statistiku, kterou nyní přednáším. Mojí vášní je ale domácí výroba, o které tu píšu. Po studiu principů praní jsem se konečně pustila do vlastní výroby pracích prostředků.

Výroba domácích pracích a úklidových prostředků

Díky své pečlivé přípravě jsem nemusela zkoušet moc variant a relativně rychle jsem vyladila prací prášky na bílé i barevné prádlo i celý proces „zdravého“ praní. Ono to zdravé praní totiž není tak jednoduché jako svěřit své prádlo i zdraví komerčnímu prostředku a vytáhnout z pračky vždy zářivě bílé, voňavé prádlo. Je potřeba se do procesu praní i trochu zapojit, není potřeba zase tak moc energie, a stojí to za to. 

Po vyřešení praní jsem se pustila do různých úklidových prostředků a zjistila jsem, že jich opravdu využiju jen pár na celou domácnost. Mám univerzální čistič na většinu povrchů, přípravek na okna, čistič na sklokeramické desky a čistič odpadů.

Jediné, co stále neumím vyrobit, je tekutý přípravek na nádobí. Na internetu je sice plno návodů, ale žádný, který jsem zkusila, nefungoval. Proto kombinuji svoje mýdlo na praní jako tuhý prostředek na nádobí a kupovaný eko tekutý na mastnější kousky. Zato jsem vyladila svůj domácí prášek do myčky, a ten funguje skvěle.

Domácí krémy

Pak jsem se ale vydala na mnohem zajímavější cestu – péči o pokožku. Začala jsem jednoduchými krémy, pak přidala bylinky, které jsou mojí další velkou vášní. Naučila jsem se krémy míchat i šlehat, aby se lépe roztíraly a působily méně mastným dojmem. 

Výroba mýdla

Pořád mě ale lákala vyšší chemie – opravdová mýdlařina (tedy výroba mýdla z tuků a louhu). Dostala jsem totiž po předešlých úspěších odvahu a pustila se do studia téhle zajímavé a široké oblasti domácí výroby. Dlouho jsem se ke svému prvnímu mýdlu odhodlávala, dopadlo ovšem skvěle a nyní už mýdla vyrábím běžně a učím je vyrábět i na kurzech.

Po základním mýdle jsem si například již vyrobila 

 • měsíčkové mýdlo
 • jemně pečující mýdlo s medem a ovesnými vločkami
 • kávové peelingové mýdlo
 • solné mýdlo s růžovým jílem
 • dýňové a kaštanové mýdlo
 • vavřínové mýdlo (varianta na Alepské mýdlo)
 • a samozřejmě mýdlo na praní

Zatím se mi žádné mýdlo nezkazilo, snažím totiž při jeho výrobě mít dostatek klidu a soustředění. Hlavně si všechno pečlivě předem nastuduji a připravím.

Jak já miluju ty svoje šlehané krémy a voňavá mýdla!

Kurzy a workshopy

Dalším krokem bylo předávat svoje zkušenosti dál, proto jsem brzo začala pořádat kurzy. První byl s ekologickou výrobou domácích prostředků v Toulcově dvoře v Praze. Po nějaké době se ozvalo Muzeum Říčany s pozvánkou na vedení tří kurzů, jeden o domácí lékárně a dva s výrobou mýdla.

V nedávné době jsem kvůli pandemické situaci poprvé vedla dva online workshopy pro Zelený kruh, oba v předvánočním čase s tématikou domácích dárků a samozřejmě úklidu a údržby domácnosti. 

Překvapivý dotaz a moje kniha

Před pár lety se mě moje tehdejší vedoucí zeptala, kdy o svých výrobcích napíšu knihu. Musím se přiznat, že mě její důvěra potěšila a zároveň zaskočila. Já a knihu? Nedalo mi to a přemýšlela jsem, jestli bych ji zvládla napsat.

Po krátkém uvažování jsem se rozhodla svoje skvělé, jednoduché a fungující recepty sdílet ve své knize. Nesnadnou cestu studia, zkoumání, vymýšlení a testování jsem si prošla a moc ráda ji dalším lidem usnadním. Už ji nebudou muset procházet jako já, provedu je krok za krokem svými vyzkoušenými návody a recepty i zkušenostmi s dodavateli surovin.

Svoje léty vyzkoušené a fungující recepty jsem vložila do e-booku Netoxický domov, který obsahuje jednoduché recepty na výrobu

 • pracích a úklidových prostředků,
 • krémů od jednoduchých až po léčivý,
 • i dalších pečujících výrobků.

Už jsem psala výše, že mám ráda jednoduchost, proto moje recepty obsahují jen ty opravdu důležité suroviny. U některých receptů uvádím i diskuzi o možném vylepšení nebo obměně receptu podle potřeby.