Jsem vděčná za to, že jsem se vydala na cestu ke zdravé domácnosti. Když peru, uklízím nebo pečuji o své tělo s pomocí svých vyrobených prostředků, mám jistotu, že na tuto péči používám to nejlepší pro sebe i celou mojí rodinu.
Čekala jsem své první dítě a studovala, co všechno budu potřebovat zařídit, nakoupit, bylo toho tolik! A k tomu ještě pocit, že tomu novému děťátku nechci nijak uškodit používáním nevhodné kosmetiky a drogerie. Jenže, jak se v těch výrobcích má člověk vyznat? Zkoumat složení každého výrobku a pak hledat, jestli jeho složky neškodí? Nebo se spolehnout na certifikované eko-produkty? Ty jsou ale často tak drahé. A mám u nich jistotu, že opravdu neškodí?
Byla jsem z toho upřímně hodně stresovaná.
Těsně před narozením dcery jsem od kamarádky dostala 10litrový kyblík a návod na prací gel, který si nemohla vynachválit. Nevěřícně jsem na to koukala, ale jako správná „chemická kapacita“, jak mi říkali na gymplu, jsem se do výzvy vyrobit si svůj první prací prostředek vrhla s chutí. Gel samozřejmě pral dobře, a to mi dodalo odvahu se pouštět do dalších pokusů s výrobou vlastních bezpečných prostředků do naší domácnosti.
Začala jsem studovat různé recepty, návody postupy, zejména v angličtině a pak i v češtině. A opět jsem byla rozladěná a zmatená. Našla jsem sice plno receptů, ale většina z nich mi nevyhovovala. Buď obsahovaly pro mě nevhodné přísady, plno (zbytečných) surovin nebo se jim prostě nedalo věřit, že fungují.
Nechtělo se mi riskovat, že budu mít špatně vyprané prádlo, že se mi dcera osype z mého (nekvalitního) krému, nebo že můj deodorant nebude fungovat. Jako matka na mateřské jsem měla málo času i financí na nějaké náročnější pokusy. Prostě jsem chtěla spolehlivé, fungující a bezpečné recepty.
Po dalším zkoumání jsem pochopila, že bez mé snahy se neobejdu, že mi nikdo nic takového na zlatém podnose nenabídne.
Začala jsem tedy studovat princip praní, prací prostředky, jejich složení, ne nadarmo mi na střední říkali chemická kapacita, i když jsem pak vystudovala statistiku, kterou nyní přednáším. Mojí vášní je ovšem domácí výroba, o které tu píšu. Po studiu praní jsem se konečně pustila do vlastní výroby pracích prostředků.
Díky své pečlivé přípravě jsem nemusela zkoušet moc variant a relativně rychle jsem vyladila prací prášky na bílé i barevné prádlo i celý proces „zdravého“ praní. Ono to totiž není tak jednoduché jako svěřit své prádlo i zdraví komerčnímu prostředku a vytáhnout z pračky vždy zářivě bílé, voňavé prádlo.
Je potřeba se do procesu praní i trochu zapojit, není potřeba zase tak moc energie, a stojí to za to. O praní píšu třeba ve svém e-booku.
Pořád mě ale lákala vyšší chemie – opravdová mýdlařina (tedy výroba mýdla z tuků a louhu). Dostala jsem totiž po předešlých úspěších odvahu a pustila se do studia téhle zajímavé a široké oblasti domácí výroby. Dlouho jsem se ke svému prvnímu mýdlu odhodlávala, dopadlo ovšem skvěle a nyní už mýdla vyrábím běžně a učím je vyrábět i na kurzech.
Po vyřešení praní jsem se pustila do různých úklidových prostředků a zjistila jsem, že jich potřebuju jen pár na celou domácnost. Pak jsem se vydala na zajímavější cestu – „údržbu pokožky“. Začala jsem jednoduchými balzámy, pak přidala bylinky, které jsou mojí další velkou vášní. Naučila jsem se balzámy míchat i šlehat, aby se lépe roztíraly a působily méně mastným dojmem.
Přesně před dvěma lety jsem se odhodlala začít vyrábět opravdové krémy na bázi emulgace – spojení vodní a olejové složky s pomocí emulgátoru. Dlouho jsem to studovala, zkoumala postupy, videa, než jsem se do výroby konečně pustila.
Pečující kosmetika má totiž několik velkých záludností:
Chystala jsem se na tenhle zásadní krok v domácí výrobě dlouho a jsem moc ráda, že jsem se do výroby pečující i dekorativní kosmetiky pustila.
V současné době si nekupuji žádnou pečující kosmetiku, vím, co mi funguje, kde koupit kvalitní suroviny.
Je to taková svoboda, moci si namíchat krém nebo hydratační sérum přesně podle potřeby mojí pokožky, která mi za tuhle péči děkuje.
Docela brzo začala vést vlastní kurzy.
Jednou, když jsem zase pocítila vděčnost za to, že máme tak zdravý domov, jsem si uvědomila, že bych tuto cestu chtěla sdílet s ostatními. Vím totiž, jak pro mě byla těžká a náročná, a také vím, čeho se na ní vyvarovat, co funguje, a co nefunguje.
Založila jsem tento blog, facebookový a instagramový účet, napsala několik malých ebooků, kam vkládám svoje rady a recepty, jak si i vy můžete jednoduše zařídit zdravou domácnost s vlastními výrobky.
Svoje léty vyzkoušené a fungující recepty jsem vložila do e-booku Netoxický domov, který obsahuje jednoduché postupy na výrobu pracích a úklidových prostředků, balzámů od jednoduchých až po léčivý, i dalších pečujících výrobků. Už jsem psala výše, že mám ráda jednoduchost, proto moje recepty obsahují jen ty opravdu důležité suroviny. U některých receptů uvádím i diskuzi o možném vylepšení nebo obměně receptu podle potřeby.
V celém svém projektu Netoxický domov vám dávám své kompletní znalosti o postupech, receptech i problémech, se kterými se můžete setkat.
U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…