V posledních pár dnech na mě padá špatná nálada, nevidím konec toho všeho… Jak z toho ven a přežít ve zdraví?
Vzpomněla jsem si na své dvě extrémně těžké situace v mém životě, které mě srazily na kolena a jediné, o co jsem měla sílu se snažit, bylo přežít a zachovat si zdraví. Tyto situace jsou pro mě dost osobní, proto je nechci rozvádět, chci spíš napsat, že po nějaké době, když přešly, jsem si uvědomila, že pro mě byly požehnáním. Obě dvě mě totiž hodně posílily, bez nich bych nebyla tam, kde jsem teď.
V závěru tedy bylo dobře, že se staly, i když v čase, kdy jsem je prožívala, jsem to vůbec netušila.
Současná situace je také náročná a je podle mě dobré se snažit ji nějak přežít. Po nějaké době se ohlédneme a uvidíme, že to vlastně bylo dobře. Tahle věta může pro plno z vás znít jako neoprávněný optimismus, ale nejen z mé životní zkušenosti vím, že to tak funguje.
Nechci diskutovat nařízení ani naše nastavení mysli, spíš se zamyslet nad tím, co se dá dělat. Můj oblíbený doc. Václav Cílek radí číst tlusté romány, poslouchat muziku, být každý den chvíli sám.
Já k tomu přidávám procházky po přírodě a moje milované tvoření. Když totiž zaměstnám ruce, mozek mi utichne nebo aspoň přestane „zlobit“. Běžně si vyrábím své balzámy i třeba mazání na problematickou pleť.
V poslední době jsem se zaměstnala studiem výroby pokročilé kosmetiky a už jsem i pár svých receptů použila. Vyrobila jsem si luxusní noční , denní sérum i jemňoučké oční sérum a s úspěchem si umixovala mycí olejogel.
Po pár dnech používání těchto sér cítím, jak se moje pleť rozjasňuje, vyhlazuje, je lépe hydratovaná. Navíc je jejich výroba velmi jednoduchá bez emulgace, potřeby konzervovat produkt, a hlavně bez obav, že se to nepovede.
Hodně jsem studovala vlastnosti olejů a dalších aktivních látek, inspirovala se komerčními výrobky i recepty na domácí séra a zkusila si recepty sama sestavit.
Moje denní sérum obsahuje lehké oleje, kterým se říká suché (skvalan, olej z jader hroznového vína), protože se téměř okamžitě po aplikaci vstřebají do pokožky a nezanechávají mastný pocit. Vzhledem k tomu, že moje pokožka je spíše suchá, přidala jsem i těžší oleje (tekuté zlato – arganový olej, meruňkový olej), i přesto je moje pleť po jeho nanesení jen málo masná, spíše hebká a vláčná.
Každá pleť potřebuje něco jiného, proto jsem si tohoto séra vyrobila jen 10 ml na zkoušku, a to doporučuji i vám. V tomhle malém množství je také výhoda, že se dá doplnit těžším nebo lehčím olejem podle vaší potřeby.
Do svého séra jsem kromě olejů přidala i aktivní látky jako výtažek z rakytníku, stoechiolu (druh levandule) a rozmarýnu. Všechny tři jsou extrahovány podle mě nejlepší metodou, za studena s pomocí velkého tlaku CO2.
Jsem z něj nadšená, protože jsem si jej vyrobila já, sama. Proto vím, co přesně obsahuje, že je bezpečné a ušetřila jsem dost peněz. Tento malý zázrak mě totiž vyšel na cca 30 korun za 10 ml. Zkuste si najít podobná komerční séra a porovnejte je s tím mým. Ano, musela jsem vše nastudovat, koupit suroviny ve větším, než potřebném množství. Ty mám ale v plánu použít na další lahůdky.
Před prvním použití na pleť se doporučuje si udělat test snášenlivosti, tedy rozetřít pár kapek do loketní jamky na 24 hodin. V případě, že ji pokožka dobře snáší, neuvidíte žádnou změnu. Velmi často mohou způsobovat problémy esenciální oleje. Z tohoto důvodu je dobré použít ty, které máte již vyzkoušené, nebo začít bez nich.
Olejová séra se používají na vyčištěnou a navlhčenou pokožku, jinak by ji mohla překvapivě vysušovat. S výhodou se dají použít květinové vody, které si dokážete vyrobit i doma, píšu o nich v tomto článku.
Ve svém receptu vám raději uvádím poměry než gramy, abyste si mohli svůj recept vypočítat pro hmotnost vašeho séra. Já s výhodou používám tabulku v Excelu, kde si mohu jednoduše s poměry hrát a rychle i spočítám cenu konečného výrobku.
Již léta všechny suroviny vážím, zvykla jsem si na to při odvažování různých přísad na prací a úklidové prostředky nebo při výrobě mýdla. K tomu je dobré mít setinkovou váhu, tedy s přesností na 0,01 g, stojí asi 300 Kč. U extraktů a esenciálních olejů beru hrubé měřítko, které mi ale dostačuje, že 1 kapka je cca 0,05 g, někdy mi totiž při pomalém kapání váha nestíhá vážit.
55 % třtinový skvalan, lze použít i olivový (doplnit do požadovaného objemu)
15 % meruňkový olej
15 % arganový olej
12 % jojobový olej
1 % rakytník CO2
0,5 % stoechiol CO2
0,5 % rozmarýn CO2
1 % oblíbený esenciální olej (lze při citlivé pleti vynechat)
Stoechiol CO2 voní lehce po levanduli, stejně tak rozmarýn CO2 nese svoji krásnou jemnou vůni.
Do připravené lahvičky nakapeme EO, extrakty CO2, protřepeme a postupně nalijeme oleje. Protřepeme a necháme jeden den smísit. S radostí používáme ráno na vyčištěnou a navlhčenou pleť.
Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám sérum vyhovuje, nebo když budete potřebovat poradit s receptem. Ať z něj máte stejnou radost jako já 🙂
Alžběta
U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…