V poslední době jsem měla pocit, že sucho je nejen na zahradě, na louce, v lese, ale že moje tělo je vysušené i přes snahu dostatečně pít. Nějaký čas jsem si s tím nevěděla rady, tak jsem tenhle pocit přecházela. Až jsem narazila na květinové vody (hydroláty), které se prodávají za nemalý peníz.

To bych nebyla já, abych si hydrolát nezkusila vyrobit doma, z vlastních surovin, levněji a pod kontrolou kvality. Ano, uvědomuji si, že nemám doma přístroj na destilaci, nebude to tedy hydrolát jako z obchodu, ale bude MŮJ 🙂 Plno věcí si doma vyrábím, tak proč nezkusit něco dalšího.

Na začátku jara jsem si ho zkusila tréninkově vyrobit ze zbylého sušeného řebříčku a byla jsem nadšená! V době kvetení šeříku jsem si vyrobila hydrolát z něj a nejen že nádherně uchoval moji milovanou vůni, ale moje pleť hydrolát přijímá s velkým vděkem. Od teď se budu snažit využít i další bylinky k výrobě dalších květinových vod, právě si brousím zuby na bezinkový květ 🙂

Jak tedy na výrobu domácího hydrolátu?

Nasbírejte bylinky na místě, kde máte jistotu, že jsou čisté (přeci si nechceme na pleť dávat ještě další nečistoty, ty nám stačí z ovzduší). Vyndejte největší hrnec, co doma máte, nalijte do něj vodu těsně pod pařáček, který do něj postavíte. Doprostřed pařáčku dejte misku, do níž bude odkapávat voňavý hydrolát. Misku obklopte natrhanými bylinkami, co se jich tam vejde. Hrnec zakryjte obrácenou pokličkou nebo miskou, která snese vysoké teploty. Na pokličku dejte pytlík s ledem, který bude urychlovat kondenzování květinové vody.

Pak zapněte plotýnku na maximum a nechte procházet vzniklou páru skrz bylinky dokud máte v hrnci vodu. Hlídání hladiny vody v hrnci je snad jediná slabina tohoto postupu. Prostě je třeba čas od času zvednou poklici i pařáček a podívat se, jak to s vodou vypadá.

Už se mi stalo, že se mi voda vypařila a hrnec se lehce připálil. To ale není žádný problém, když máte doma jedlou sodu v dostatečném množství jako já. Tu jsem nasypala do připáleného hrnce, zalila teplou vodou a počkala, až se to odmočí. Pak jsem v pohodě hrnec umyla.

V průběhu tohoto voňavého procesu můžete vyměňovat chlazení na pokličce, vzhledem k tomu, že led máte v sáčku, není problém z něj vodu vylít a naplnit dalším ledem.

Až se voda přemění v hydrolát, což je za hodinu až dvě (podle objemu vody), jednoduše hrnec odstavte, nechte vychladnout a přelijte hydrolát do rozprašovače nebo (jako já) do tmavé skleněné dozičky s kapátkem. Rozhodně doporučuju si nechat (na teple) jen malou lahvičku a zbytek zamrazit ve tvořítkách na led. Přeci jenom je to tekutina bez konzervantu, takže se v ní mohou začít množit nekalosti.

Teď už se jen můžete kochat tou úžasnou vůní a nádherně hydratovanou pletí. Já hydrolát používám ráno i večer pod svůj bylinkový krém, a v případě potřeby i přes den, obličej i dekolt jen tak přestříknu. Od té doby, co ho používám, mám pocit krásně vypnuté pleti bez známek vysušení.

Celý systém bude vypadat asi takto – bez pokličky

zakrytý s ledem:

U mě na webu www.alzbetazikova.cz používám cookies a je potřeba, ať to víte. Surfováním na mém webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací…